Tänane kuupäev 12 Juul 2020 19:55


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Tee uus teema Vasta teemale  [ 27 postitust ]     Mine lehele 1, 2, 3  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Hiina AR-2078 (nö "sport"-variant QB-78-st)
PostitusPostitatud: 18 Aug 2009 09:12 
Huviline

Liitunud: 27 Mai 2009 09:34
Postitusi: 94
Asukoht: Salacgriva, Läti
Teeks ka väikse ülevaade. Kuna tegemist ei ole siis copy-paste'ga vaid otseselt selle foorumi jaoks loodud tekstiga, võib siin esineda kirjavigu ja muud vigu, mille eest kohe paluks vabandust ning minu grammatilisi oskusi arutlemist paluks pidada teises kohas mitte selles teemas.

Ostmisest.
Nii. Olles mõne hiina vedruka aastaid kasutanud, ei karda enam hiina asju osta. Kõik on korda tehtav, kui käed on sirged. Ja siis kui tuli lõpuks mõte vedrupüssist midagi täpsemat osta, arvestasin ka hiinlastega. Vaatasin muidu FX Typhoon'it ning AA S200 ( mis on muuseas CZ 200, kui keegi ei tea ) - kuid tundus tol ajal liiga mõtetult kallis: Typhoon tundus nagu mänguasi, peenikese toruga, mida sai näpuga painutada, isegi odavam S200 tundus mõnusam. Viimane aga on nö "konstruktor" mida peab kindlasti ümber tegema (200-barine terasest reservuaar on väike - tee uus, kuulilükkaja käepide plastmass - tee uus, klapp vajab ümbertegemist, loe guns.ru CZ200 teemasid - leiad veel sada asju mis peaks ümber tegema). Seda küll, et mõnele kõlbab ka nii kasutamiseks, kuid mitte mulle. Ning maksta 6000 kr varuosade eest eriti ei tahtnud.

Vaatasin binoklipoest QB-78. Küsiti 2200, mingi ale ajal saaks 1800-ga. Ainult kallim DeLux variant, millel pidi tüüpveoks olla kõver toru freesimiskohas. Ning kõver toru + kullatud päästik/kuulilükkaja käepide ei ole see, mille eest tahaks lisa 300-400 kr maksta. Netis surfades aga leidsin, et AR-2078 peaks olema sama QB-78 parema toruga, parema kabaga, parema pääsumehhanismiga (hiljem selgus et QB78D-l on sama) ning PAREMA KOMPLEKTSUSEGA. Ning vaid kaks korda kallim.
Tähendab, järsku algas mingi kampaania, ning sai AR-2078 ostetud QB-78D hinnaпa. Millega olen rahul.

Nii

Manus:
AR2078-2.jpg [27.23 KB]
Alla laetud 919 korda

Selline just ta on.


Omadused

Tootja koduleht on siin

AR-2078 on siis ühelasuline, bolt-action CO2 püss, mille eneergiaallikaks on 2 12g CO2 ballooni. Balloone avatakse tihe reservuaari sees, mitte et ballooni kael oleks tihendatud nagu enamikul CO2 relvadel. Kahte ballooni piisab (minu kogemusel) ca 30-ks norm laskudeks + veel 20 nõrgemaid. Võimsust nagu ei olegi (mõõtnud pole aga oma kogemusest pakkuks midagi 8-10 J kanti) - ütleks et sarnane hiina B-2'ga. Täpsus aga (vedrupüssiga võrreldes) hämmastav.

Kaasas oli avatud sihik (suht korralik, võrreldes teiste hiinlastega), diopter (mille ava minu jaoks on LIIGA suur), võti reservuaari tühjendamiseks, teine kork et suurest pudelist CO2-ga püssi täita ning täitmisseade suurele pudelile. Kaks viimast asju minu jaoks huvi ei pakkunud, kuna CO2-ga lasta ei kavatsenud, niiet mõni QB-78 omanik kes sooviks suurest balloonist CO2-ga täita, võib sel teemal mind tülitada.

Praeguseks kõik mis omadusi puudutab, äkki tuleb veel midagi meelde siis lisan siia.


Tuuning

Kuna sajakroonine 12g CO2 balloonide pakk läks väga kiiresti ära (50-60 norm lasku ei loe) - mõtlesin et on aeg selle ümbertegemiseks käes. Sukeldujate juures 300-barilise ballooni tätmise eest üle 100 kr ei küsi, ning selle piisab tuhandeteks laskudeks, mitte 50-ks nagu CO2 puhul. Ning kuna õnneks Eestis ei ole õhkrelvale võimsusepiiri määranud, suruõhuga (ehk eellaetavaks ümberehitamisel) võiks ka püssi veidi võimsamaks teha. Samas aga on väga ohtlik idee lasta suruõhk originaalreservuaari, kuna selle TESTIMISRÕHK on ca 150 bar ning töörõhk on ca 70-80 bar

Aga enne ümberehitamist, peab kõrvaldama hiina püssi tavalised probleemid.
Esimesena võtsin kuumapuhur kätte ning eemaldasin kabast seda hiina sittalakki. Mõtetu kate. Kaba saab lihvitud ning õlitatud.
Teiseks, võtsin püssi lahti (muidu, kaitseriivi peab sellest püssist esimese asjana eemaldada ning prügikasti viisata), sest kuulilükkaja ei liikunud pehmelt, ning poleerisin minifreesiga kõik kontaktis olevad pinnad. Määrisin kergelt paksema määrega.

Võtsin ka pääsumehhanism lahti. Poleerisin ning andsin vajaliku kuju mõnedele detallidele. Määrisin Ballistoliga. Seadistasin nii: keerasin polti niikaua kuna see tegi lasku. Siis pool pööret tagasi. Päästiku pingutus on ca keskasendis. Proovisin: kergelt puuhaamriga kabale koputades, lasku ei toimu. Tore.

Nüüdsest kõik mehhanismid toimivad nagu kellad ning liiguvad pehmelt ja mõnusalt. Peaks tõdema, et kui pole vähemalt selleks tööks valmis - hiina relva ostmisest tasuks mõelda topelt. Või täpsemalt, "hiina relva MITTE ostmisest".

_________________
Tegelekult ei ole mul õhkrelva: kõik minu postitused on fantaasia ning teiste postituste/ideede omavooline tõlge teistest foorumites. Pildid on ka varastatud.

http://www.airguns.lv

NB! tel +372 5372 5372
PS võin mitte lugeda 6 kuu jooksul! (juhtunud)


Viimati muutis Nytroz, 21 Aug 2009 10:30, muudetud 3 korda kokku.

Üles
Eemal Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Hiina AR-2078 (nö "sport"-variant QB-78-st)
PostitusPostitatud: 18 Aug 2009 09:12 
Huviline

Liitunud: 27 Mai 2009 09:34
Postitusi: 94
Asukoht: Salacgriva, Läti
Kuna CO2 ei paku erilist laskemõnu võimsuse puudumise tõttu, ning 12g kapslite kasutusel - ka piisavalt säästu, otsustasin, et laseks õhuga. Arvestades kõiksugused tehnilised piirangud ja probleemid, nimekiri "mis oleks vaja teha":

1) Peaklappisse peab jõudma ca 170-200 BAR kõrgsurveõhk
2) Kõrgsurveõhk ei tohiks sattuda originaal reservuaari
3) peaklapp peab ümber tegema kahel põhjusel:
[*] messingust klapp on raske,
[*] orig. klappis on polüuretaanist tihend mis ei kannata õhuga lastes üle 200 lasku (netiinsfo)

Lahendused: uus reservuaar. uus klapp. Vana klappikorpuse ning uue reservuaari tihe ühendus.

Hakkasin reservuaari otsima. Imestasin, kuidas $60-$70 maksva toruke eest eesti müüjad oskavad küsida 1800-2000 kr. Netist aga tellida eriti ei julgenud, kuna peaks ju enne selle vaatama ja mõtlema mismoodi seda kasutada saaks, enne kui osta.
Teiseks probleemiks oli see, et orig. reservuaar püssil on mingi 22 väliläbimõõduga, nii peenikest ei ole kellegil pakkuda. Ning seegi käib peaaegu vastu toru. Suuremat lihtsalt ei saa kasutada. Kalkuleerides, mis seinapaksus peab olema 22mm toru ning 300 BAR puhul, tuli välja, et sellise reservuaari maht on liiga väike selleks, et selle kasutamine oleks mõistlik. Ehk siis tuleb uus reservuaar liigutada allapoole.

Tegin Solid Works lahti, vaatasin mis välja tuleb. Jälle oli valida kahest variantist:
1) teha toru ning orig. reservuaari koos klappiga vahele detall, mis tõstaks toru ülesse:
Manus:
prostavka4.JPG
prostavka4.JPG [ 25.83 KB | Vaadatud 906 korda ]


2) Teha ekstsentriline detall, mille tsentrivahe liigutaks reservuaar alla.
Manus:
PICT0008.jpg
PICT0008.jpg [ 39.41 KB | Vaadatud 3829 korda ]


Mõlemil omad ++ ning -- :
Esimene tundub väga lihtne olema, kuid suurendab nn. "surnud mahtu" klappi ning kuuli vahel, mis negatiivselt mõjutab nii kuuli kiirusele kui ka õhukulule. Lisaks tõstab see toru kabast kõrgemale, mis mõjutab püssi raskusekeskust. Samas, sellise kujuga detalli freesides, tuleb selle hind püssi hinnaga sarnaseks

Teine on keerulisem, kuna klappi peab ehitama sisse, ning peaks orig.torule hästi sobima, selell on rohkem tihendeid mis saaks leekida jne. Pluss liigutab see püssi raskusekeskust ettepoole, mis ei ole ka hea (kuid kergemini parandatav, kui raskusekeskuse tõusm nagu esimesel variandil)

Otsustasin teise kasuks.

Niiet nimekiri tuli selline:
1) uus klapp
2) ekstsentrik, mille sisse läheb orig. klappikere
3) Toru reservuaari jaoks, materiaal ilmtingimata D16T või titaan (titaani hind alates 250kr/kg +KM, niiet annab mõelda)
4) Reservuaari korgid
5) Kogu süsteemi rõhutest
Viimasest lisaks ka üks mõte. 200 kuup cm reservuaar 200 bar rõhu all on nagu granatt . See on tõsiselt surmaohtlik, kui see on valest valmistatud ja/või hooldatud. Vene foorumeid lugedes, aeg ajalt tulevad lood sellest kui keegi tellis treialilt isetehtud reservuaari ning sai sellega raskelt vigastada. Mõni on ka surma saanud. Seega - kui ei tea, mis teha - ära tee. Reservuaari valmistamine nõuab baasteadmisi metalli teooriast ja paljust muust. Seda on võimalik ka ise uurida ning õppida, kuid peab aru saama, mis teed, mitte sellepärast et kellegil on samamoodi. Rohutest tehakse mitte õhuga, vaid vedelikuga (hüdrauline õli või vesi) mis reservuaari purunemisel ei tekkita plahvatust, vaid lihtsalt pritsib veidi. Testida peab 1,5*töörõhk rõhuga vähemalt 8 tunni jooksul.


Miks ma kirjutasin 170 bar, 200 bar, 300 bar?
Kui suurem on rõhk, seda suurema löögi vajab klapp. Seda raskem haamer, tugevam vedru, ning järelekult tugevam tagasilöök. Mina ei taha seda. Enamik reduktoriga püssides lasevad 70-120 BAR-ga, kuigi reservuaaris kuni 200....220....250 (selleks ongi reduktorit vaja). Ilma reduktorita püssidel rõhk sõltub seadistamisest, optimaalne 110-170 bar, kõrgem rõhk suurendab ainult õhukulu. Seega, arvestan et minu pussist ei tohiks üle 200 bar olla. Samas sukeldujate balloonist kust püssi täidetakse on 300 bar, ning kui täitmisel juhuslikult ei pane kraan õigel ajal kinni - võib reservuaarisse 300 bar sattuda. Seega tahan ka kindel olla, et see kannatab ka 300. Viimane ka tulevikumõte, äkki saan kunagi ka reduktorit paigaldada, ning 300-ni täites saab ühe täitmisega lasta topeltarv laske.
Ning testimisrõhk sel juhul kujuneb 450 bar.


---------------------------------------------------------------------

Läheb edasi.
Soetasin D16T alu sula tükk, ümar läbimõõduga 50mm ning sama margi toru, välismõõt 38mm ning sein 5mm. Programm näitas, et isegi seda seina on LIIGA palju. Tegin Solid Worksis jooniseid ning viisin treialile. Esimesena läks ekstsentrik:
Manus:
DSC00583.JPG
DSC00583.JPG [ 99.55 KB | Vaadatud 907 korda ]

see osa läheb orig. reservuaari sisse ning selle sisse keeratakse klappikere.

Näitaks mismoodi ta koos klappiga näeb välja, aga üle 3 pilte ei anna lisada :(

_________________
Tegelekult ei ole mul õhkrelva: kõik minu postitused on fantaasia ning teiste postituste/ideede omavooline tõlge teistest foorumites. Pildid on ka varastatud.

http://www.airguns.lv

NB! tel +372 5372 5372
PS võin mitte lugeda 6 kuu jooksul! (juhtunud)


Viimati muutis Nytroz, 21 Aug 2009 10:35, muudetud 6 korda kokku.

Üles
Eemal Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Hiina AR-2078 (nö "sport"-variant QB-78-st)
PostitusPostitatud: 18 Aug 2009 09:13 
Huviline

Liitunud: 27 Mai 2009 09:34
Postitusi: 94
Asukoht: Salacgriva, Läti
Jatkub.

Ekstsentrik koos orig. klappiga.
Manus:
DSC00607.JPG [21.54 KB]
Alla laetud 880 korda


Järgmiseks oli toru+korgid. Kuigi soovisin, et korkidel oleks tihend enne keermet (st. rõhu poolt) - treial vist ei viitsinud sees puhta pinna teha vms, ning lõpuks veenduti mind et seinapaksust on piisavalt ka selleks, et kannataks rõhku ka keermestatuna. Lubasin teha nii, et tihendatakse toru servast, st. keere koormatakse rõhuga. Eks siis näeb testimisel, kas oli õige või mitte. Mõni õhkrelvatootja kasutab ka sama lahendust, sest see on lihtsalt lihtsam, järelikult odavam.

Korkides palusin teha augud relaka võti jaoks.
Manus:
DSC00516.JPG [60.22 KB]
Alla laetud 881 kordaJa püssi küljes kõik kokku näeb välja nii:
Manus:
DSC00504.JPG
DSC00504.JPG [ 22.64 KB | Vaadatud 906 korda ]

_________________
Tegelekult ei ole mul õhkrelva: kõik minu postitused on fantaasia ning teiste postituste/ideede omavooline tõlge teistest foorumites. Pildid on ka varastatud.

http://www.airguns.lv

NB! tel +372 5372 5372
PS võin mitte lugeda 6 kuu jooksul! (juhtunud)


Viimati muutis Nytroz, 21 Aug 2009 11:24, muudetud 6 korda kokku.

Üles
Eemal Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Hiina AR-2078 (nö "sport"-variant QB-78-st)
PostitusPostitatud: 18 Aug 2009 09:13 
Huviline

Liitunud: 27 Mai 2009 09:34
Postitusi: 94
Asukoht: Salacgriva, Läti
Broneeritud

_________________
Tegelekult ei ole mul õhkrelva: kõik minu postitused on fantaasia ning teiste postituste/ideede omavooline tõlge teistest foorumites. Pildid on ka varastatud.

http://www.airguns.lv

NB! tel +372 5372 5372
PS võin mitte lugeda 6 kuu jooksul! (juhtunud)


Viimati muutis Nytroz, 21 Aug 2009 15:35, muudetud 11 korda kokku.

Üles
Eemal Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Hiina AR-2078 (nö "sport"-variant QB-78-st)
PostitusPostitatud: 18 Aug 2009 09:13 
Huviline

Liitunud: 27 Mai 2009 09:34
Postitusi: 94
Asukoht: Salacgriva, Läti
Broneeritud

_________________
Tegelekult ei ole mul õhkrelva: kõik minu postitused on fantaasia ning teiste postituste/ideede omavooline tõlge teistest foorumites. Pildid on ka varastatud.

http://www.airguns.lv

NB! tel +372 5372 5372
PS võin mitte lugeda 6 kuu jooksul! (juhtunud)


Viimati muutis Nytroz, 21 Aug 2009 15:36, muudetud 7 korda kokku.

Üles
Eemal Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Hiina AR-2078 (nö "sport"-variant QB-78-st)
PostitusPostitatud: 18 Aug 2009 16:12 
Noor huviline

Liitunud: 06 Aug 2009 11:40
Postitusi: 15
Asukoht: Tallinn
Tervitus,

ülevaate algus on paljulubav. Olen ka ise otsinud (mitte küll liiga aktiivselt ja kaua) CO₂ või eeltäidetavat -pumbatavat relva, mille ostmiseks Kröösus ei pea olema.

Lugedes tekkisid mõned küsimused, kõigepealt - mis/kus oli selline hea alega binoklipood? :)
kas relvale on võimalik paigaldada optika (siin/augud)?
kas on võimalik paigaldada summuti? (kuna enamasti lasen korrusmaja pikas keldris siis tahaks seda naabreid segamata teha)

Ümberehitamist või siis pigem paremaks viilimist väga ei karda, kui just ei pea hakkama uusi detaile toorest materjalist tegeme.

Jään järge ootama (eriti sellest, kuidas välise ballooniga laadimine õnnestub). Jaksu kirjutamisel!


Üles
Eemal Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Hiina AR-2078 (nö "sport"-variant QB-78-st)
PostitusPostitatud: 18 Aug 2009 18:20 
Huviline

Liitunud: 27 Mai 2009 09:34
Postitusi: 94
Asukoht: Salacgriva, Läti
Esiteks vastan küsimustele.

Kahjuks nii hea alega binoklipoodi Eestis ei ole :cry: seega püss ostetud muujalt.
Siin on tavaline 11mm millele jah täiesti võimalik optikat paigaldada. Selleks et laadimine oleks mugavam, tasuks mõelda kõrgemate jaladega optikast, monoplokk eriti ei sobi.
Summuti jaoks toru kermestatud ei ole, niiet summuti peab olema lihtsalt teistpidi kinitusega. Muuseas, CO2-ga laseb see vaikselt, eellaetavaga võrrelda ei anna.
Ja mis puudutab "toorikust uute detalle valmistamist" - ilma CO2-st eellaetava ei saa :lol: peab pingutama.

Aga muidu, mõneks ajaks jätan siin foorumis mõned detallid mainimata, sina aga võid midagi näha siin:

http://forum.airguns.lv/index.php/topic,3462.0.html

kui vene keelt ei oska, vaata vähemalt pilte. Kogu info eeljärjekorras postitan sinna, selle foorumi jaoks aga võibolla veel liiga vara sedalaadi infot paljastada

_________________
Tegelekult ei ole mul õhkrelva: kõik minu postitused on fantaasia ning teiste postituste/ideede omavooline tõlge teistest foorumites. Pildid on ka varastatud.

http://www.airguns.lv

NB! tel +372 5372 5372
PS võin mitte lugeda 6 kuu jooksul! (juhtunud)


Üles
Eemal Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Hiina AR-2078 (nö "sport"-variant QB-78-st)
PostitusPostitatud: 18 Aug 2009 19:02 
Huviline

Liitunud: 02 Aug 2009 11:12
Postitusi: 30
Asukoht: Päälinn
Ülevaateid on alati huvitav lugeda. Samas tasuks ehk jutt kusagil tekstiredaktoris eelnevalt valmis kirjutada ja siis üles riputada. Lõpptulemus saab korralikum ja ühtlasem.

Nytroz kirjutas:
Kogu info eeljärjekorras postitan sinna, selle foorumi jaoks aga võibolla veel liiga vara sedalaadi infot paljastada

Ega jah, tähtsat infot saa siis niisama paljastada ;)

_________________
Springers are like Muscle-Cars - Classic, Heavy and Never out of style...
Airgun.planet.ee - Igaühe õhukafoorum


Üles
Eemal Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Hiina AR-2078 (nö "sport"-variant QB-78-st)
PostitusPostitatud: 19 Aug 2009 08:11 
Huviline

Liitunud: 27 Mai 2009 09:34
Postitusi: 94
Asukoht: Salacgriva, Läti
Selles mõttes et kuigi teen kõike nii, et jääda kehtiva seaduse piiridesse, ikka ei taha ühel päeval avastada et mu ukse taga on mingi uudishirmulik ment kes hakkab mind tüütama ja uurima kas ikka see "tuuning" seaduslik ja äkki ma tahaksin mingi suurema trahviga riigieelarvet toetada, tuletab mulle meelde Relvaseaduse § 18 lg 7 vms...

Mõtlesin et võiks selle jaoks uut teemat teha ka. See teema on muidu AR-2078 püssist, eks?

Tegin see teema SIIN
viewtopic.php?f=3&t=10

_________________
Tegelekult ei ole mul õhkrelva: kõik minu postitused on fantaasia ning teiste postituste/ideede omavooline tõlge teistest foorumites. Pildid on ka varastatud.

http://www.airguns.lv

NB! tel +372 5372 5372
PS võin mitte lugeda 6 kuu jooksul! (juhtunud)


Üles
Eemal Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Hiina AR-2078 (nö "sport"-variant QB-78-st)
PostitusPostitatud: 19 Aug 2009 09:56 
Huviline

Liitunud: 27 Mai 2009 09:34
Postitusi: 94
Asukoht: Salacgriva, Läti
Kui keegi pole märganud, viidan: mina jätsin ees ruumi ning täna lisatud tekst asub üleval. Edaspidi ka redigeerin üleval olevad postitusi, niikaua kui püss saab valmis ning saab lõppkokkuvõte teha. Jooksvatele küsimustele vastan tavakorras

_________________
Tegelekult ei ole mul õhkrelva: kõik minu postitused on fantaasia ning teiste postituste/ideede omavooline tõlge teistest foorumites. Pildid on ka varastatud.

http://www.airguns.lv

NB! tel +372 5372 5372
PS võin mitte lugeda 6 kuu jooksul! (juhtunud)


Üles
Eemal Profiil  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 27 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
cron
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Theme created by StylerBB.net, modified by rmg
phpbb.ee 3.0.9
phpBB SEO